Sprawdź jak przygotować się do badania USG brzucha i kiedy je wykonać

Zdrowie

USG jamy brzusznej podobnie jak inne badania mogą budzić pewien lęk i być stresujące. Warto jednak zawsze pamiętać, że człowiek obawia się tego, czego nie zna. Jeśli chodzi o badanie takie jak USG jamy brzusznej, nie ma się czego obawiać. Badanie jest bezbolesne, a także w pełni bezpieczne. Jak przygotować się do badania USG brzucha w prawidłowy sposób? Kilka porad i ważnych wskazówek znajdziesz poniżej. Zachęcamy do lektury.

USG brzucha – zadbaj o przygotowanie

Tak jak do wielu badań, tak samo do USG jamy brzusznej należy przygotować się w odpowiedni sposób. Konieczne jest zastosowanie lekkostrawnej diety, nie powinno być w niej miejsca dla tłustego jedzenia i i produktów bogatych w błonnik. Ważne jest także to, aby unikać produktów wzdymających. Jeśli mowa o diecie przed badaniem USG brzucha, warto postawić na zwykłą wodę mineralną. Niestety woda gazowana nie jest wskazana w tym czasie. Przed badaniem USG brzucha lekarz może zalecić przyjmowanie preparatów zmniejszających napięcie w jelitach, gdyż usuwają one nadmiar gazów, co ma korzystny wpływ na przebieg badania i umożliwia postawienie trafnej diagnozy. Zalecenia te należy zastosować na kilka dni przed planowanym badaniem.
Istnieje jeszcze kilka ważnych zaleceń, których trzeba przestrzegać na około 6 godzin przed planowanym badaniem USG brzucha. Mowa tutaj o zrezygnowaniu z palenia papierosów, a także picia kawy oraz herbaty. Na 6 godzin przed badaniem USG brzucha konieczne jest również zrezygnowanie z żucia gumy. Dzięki przestrzeganiu tych zaleceń badanie przebiegnie pomyślnie, a uzyskany obraz ułatwi lekarzowi postawiene trafnej diagnozy. Wszystkie niezbędne informacje na temat koniecznych przygotowań pacjent powinien otrzymać od lekarza po umówieniu terminu badania USG jamy brzusznej.

USG jamy brzusznej – kiedy warto wykonać badanie?

Istnieje wiele wskazań do wykonania USG jamy brzusznej. Mowa tutaj o przewlekłych bólach brzucha, wzdęciach, zaparciach, uczucia ucisku w brzuchu. USG warto wykonać także wówczas, gdy wyczuwalny jest guz, często pojawia się ból kolkowy, gdy skóra przybiera zółtawy odcień a chudnięcie przebiega bardzo szybko. Krwawienie z dróg rodnych, krew w moczu, krwawienie z odbytu to kolejne wskazania do wykonania USG jamy brzusznej. Warto pamiętać, że wspomniane nieprzyjemności mogą być objawami chorób lub skutkiem urazów. Zawsze w przypadku odczuwania podobnych dolegliwości warto zgłosić się do lekarza i wykonać konieczne badania. Dzięki USG jamy brzusznej lekarz może ocenić stan wątroby, dróg żółciowych, nerek, trzustki, śledziony, pęcherzyka zółciowego, pęcherza moczowego, dużych naczyń jamy brzusznej, dróg rodnych kobiety, gruczołu korkowego u mężczyzn. USG jamy brzusznej pozwala ocenić stan zdrowia i wykryć wiele chorób.
Dzięki USG jamy brzusznej możliwe jest wykrycie przerostu, wad rozwojowych oraz innych anomalii. Dzięki temu badaniu można także wykryć zmiany nowotworowe, torbiele, płyn w jamie otrzewnej, złogi w pęcherzyku żółciowym i wiele innych nieprawidłowości oraz chorób. Takie badanie można wykonać niezależnie od wieku. Przeciwwskazania do wykonania USG jamy brzusznej to otwarte rany oraz oparzenia, aktywne infekcje skóry w miejscu badania.

USG jamy brzusznej – przebieg badania

Na USG warto przyjść w luźnym ubraniu, aby bez problemu odsłonić brzuch i umożliwić lekarzowi przeprowadzenie badania. Po położeniu się na leżance i odsłonięciu brzucha, lekarz rozprowadzi na skórze specjalny żel i rozpocznie badanie za pomocą głowicy. W razie konieczności trzeba będzie zmienić pozycję lub wstrzymać oddech czy nabrać powietrza. Instrukcje poda lekarz wykonujący badanie. USG nie trwa długo, nie jest także bolesne. Pewien dyskomfort może pojawić się przy naciskaniu głowicy w okolicy nerwów, ale nie jest to duży ból.

 

Zdrowie
Dlaczego warto jeść nasiona chia?

Nasiona chia w ostatnim czasie zdobywają coraz większą rzeszę fanów. Trudno się dziwić. Ich zdrowotne i odżywcze właściwości sprawiają, że uznawane są za jedno z najzdrowszych superfood.Lista powodów, dla których warto spożywać nasiona chia jest bardzo długa. Co mają w sobie te nasionka, że ich spożywanie jest tak korzystne dla …

Zdrowie
Ząbkowanie u dzieci

Przygotowanie do narodzin dziecka zajmuje bardzo dużo czasu. Należy skompletować całą wyprawkę, ale także zakupić wszelkie przedmioty, które będą pomocne przy codziennej pielęgnacji. Bardzo duże znaczenie ma jednak weryfikowanie tego, co nam się przydaje od tego, co jednak jest nam zbędne. Wiadomo, że z czasem mogą pojawić się przeróżnego rodzaju …

Zdrowie
Chory na dnę moczanową – to warto wiedzieć

Dna moczanowa często określana także jako artretyzm może objawiać się bólem stawów, obrzękami, a nawet gorączką czy dreszczami. Czym tak właściwie jest ta choroba? Artretyzm to nic innego jak odkładanie się złogów kwasu moczowego w stawach, więzadłach nerkach oraz ścięgnach. Chory dna dnę moczanową odczuwa nieprzyjemne objawy, które znacznie utrudniają …