Sposoby na nadmierną potliwość

Zdrowie

Pot kojarzy nam się głównie z wysiłkiem i zwiększoną aktywnością fizyczną. Jednak u niektórych osób potliwość może być problemem, zwłaszcza, gdy pot pojawia się przy małym wysiłku. Nadmierna potliwość jest kłopotliwym, uporczywym i wstydliwym problemem, który może prowadzić do problemów psychicznych. Jest to problem, który dotyczy wszystkich – bez względu na płeć czy wiek. Jak zmniejszyć potliwość? Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem się? Czy należy sięgać po medyczne środki, czy istnieją domowe sposoby walki z nadmiernym poceniem się?

Na naszej skórze jest kilka milionów gruczołów potowych. To normalne, że pocimy się w upalne dni, kiedy się stresujemy lub podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu i ma na celu ochronić ciało przed przegrzaniem się. Przyjmuje się, że organizm człowieka przeciętnie produkuje około 800 ml potu dziennie, choć w upalne dni nawet do kilku litrów. Kiedy gruczoły potowe produkują go za dużo – powyżej przeciętnej, mamy do czynienia z nadmierną potliwością. Jak z nią walczyć?:

Sposoby na nadmierną potliwość

Przyczyn nadpotliwości jest wiele. Najczęściej są to choroby endokrynologiczne, np. nadczynność tarczycy, nowotwory (zwłaszcza chłoniaki), choroby zakaźne (gruźlica), nadciśnienie tętnicze, choroby neurologiczne, jak uszkodzenie splotu nerwowego. Wtórna nadpotliwość może być związana z przyjmowaniem leków, m.in. leków cholinergicznych. Powodować ją może otyłość czy sytuacje stresujące i silne emocje – strach, wzruszenie, nawet radość.

Jeśli zmagamy się z problemem nadmiernej potliwości, najlepiej udać się do specjalisty, który ustali przyczynę pocenia się i podejmie odpowiednie leczenie. Dopiero rozpoznanie i zwalczenie źródła problemu pomoże nam zmniejszyć ilość dziennie produkowanego potu. W walce z nadmiernym poceniem zaleca się także ziołolecznictwo. Szczególnie polecane są kąpiele w takich ziołach jak: szałwia, melisa czy kora dębu. Może również spożywać napar z tych ziół.Pamiętajmy jednak, by stosowanie wybranych ziół skonsultować na początku z lekarzem.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z nadpotliwością w obrębie pach, jest stosowanie farmakologicznych środków czy kosmetycznych blokerów wydzielania potu. Jednak za nim po nie sięgniemy, spróbujmy zastosować łagodniejsze sposoby, które będą bardziej przyjazne dla naszej skóry. Zastosujmy przewiewne ubrania, wykonane z naturalnym tkanin, takich jak len czy bawełna. Postawmy na ubrania o luźnym kroju, które przepuszczają powietrze. Podczas aktywności fizycznej, zadbajmy o odpowiednią odzież, wykonaną ze specjalnych oddychających tkanin. Specjalistyczne ubrania na trening, odprowadzą pot na zewnątrz i będą chłodzić nasze ciało w trakcie treningu.

Chcąc walczyć z nadmiernym poceniem się na co dzień, zwłaszcza z plamami pod pachami, możemy sięgnąć po specjalne wkładki przeciwpotowe. Posiadają warstwę antybakteryjną, chroniąc naszą skórę przed przykrym zapachem. Zapewniają komfort na cały dzień. W przypadku zwiększonej potliwości, pomocne mogą okazać się kąpiele w letniej wodzie. Chcąc zapobiec nadmiernemu poceniu się, lepiej unikać długich kąpieli w ciepłej wodzie, a także korzystania z sauny. Chłodniejszy prysznic zahamuje pracę gruczołów potowych.

Chcąc walczyć z nadpotliwością, warto pamiętać o delikatnej, acz regularnej depilacji pach. Pomocne może być laserowe usunięcie owłosienia. Warto także zadbać o odpowiednią dietę, która powinna być bogata w owoce i warzywa. Najlepiej unikać takich produktów jak: cebula, czosnek, imbir, chili, kmin, pieprz czy cynamon. Są to przyprawy które wpływają na zwiększenie wydzielania potu i mogą potęgować przykry zapach. Dieta bogata w mięso także wzmaga intensywność pocenia się. Należy również pić co najmniej 2 litry napojów dziennie. Najlepiej, by była to woda niegazowana.

 

Zdrowie
Wpływ regularnych ćwiczeń fizycznych na zdrowie serca

Regularne ćwiczenia fizyczne są ważne dla zdrowia całego organizmu, ale w szczególności dla naszego serca. Serce jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie, które odpowiada za pompowanie krwi i dostarczanie tlenu oraz składników odżywczych do innych narządów. Dlatego dbanie o jego prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla naszego zdrowia i dobrej …

Zdrowie
Najnowsze odkrycia w leczeniu chorób autoimmunologicznych

Choroby autoimmunologiczne to grupa chorób, w których układ odpornościowy atakuje własne komórki i tkanki, co prowadzi do uszkodzenia narządów i tkanek. Te choroby mogą mieć różne objawy i wpływają na różne narządy w organizmie, a leczenie ich jest skomplikowane i wymaga specjalistycznej opieki medycznej. Lekarze i naukowcy pracują nad nowymi …

Zdrowie
Związek między snem a zdrowiem psychicznym

Sen jest niezwykle ważnym procesem dla zdrowia człowieka. To podczas snu organizm regeneruje się, a mózg odpoczywa i przetwarza informacje. Jednak, niewłaściwy sen lub jego brak mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym problemów związanych z zdrowiem psychicznym. Lekarze i specjaliści od zdrowia uważają sen za ważny czynnik wpływający …