Sposoby na nadmierną potliwość

Zdrowie

Pot kojarzy nam się głównie z wysiłkiem i zwiększoną aktywnością fizyczną. Jednak u niektórych osób potliwość może być problemem, zwłaszcza, gdy pot pojawia się przy małym wysiłku. Nadmierna potliwość jest kłopotliwym, uporczywym i wstydliwym problemem, który może prowadzić do problemów psychicznych. Jest to problem, który dotyczy wszystkich – bez względu na płeć czy wiek. Jak zmniejszyć potliwość? Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem się? Czy należy sięgać po medyczne środki, czy istnieją domowe sposoby walki z nadmiernym poceniem się?

Na naszej skórze jest kilka milionów gruczołów potowych. To normalne, że pocimy się w upalne dni, kiedy się stresujemy lub podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu i ma na celu ochronić ciało przed przegrzaniem się. Przyjmuje się, że organizm człowieka przeciętnie produkuje około 800 ml potu dziennie, choć w upalne dni nawet do kilku litrów. Kiedy gruczoły potowe produkują go za dużo – powyżej przeciętnej, mamy do czynienia z nadmierną potliwością. Jak z nią walczyć?:

Sposoby na nadmierną potliwość

Przyczyn nadpotliwości jest wiele. Najczęściej są to choroby endokrynologiczne, np. nadczynność tarczycy, nowotwory (zwłaszcza chłoniaki), choroby zakaźne (gruźlica), nadciśnienie tętnicze, choroby neurologiczne, jak uszkodzenie splotu nerwowego. Wtórna nadpotliwość może być związana z przyjmowaniem leków, m.in. leków cholinergicznych. Powodować ją może otyłość czy sytuacje stresujące i silne emocje – strach, wzruszenie, nawet radość.

Jeśli zmagamy się z problemem nadmiernej potliwości, najlepiej udać się do specjalisty, który ustali przyczynę pocenia się i podejmie odpowiednie leczenie. Dopiero rozpoznanie i zwalczenie źródła problemu pomoże nam zmniejszyć ilość dziennie produkowanego potu. W walce z nadmiernym poceniem zaleca się także ziołolecznictwo. Szczególnie polecane są kąpiele w takich ziołach jak: szałwia, melisa czy kora dębu. Może również spożywać napar z tych ziół.Pamiętajmy jednak, by stosowanie wybranych ziół skonsultować na początku z lekarzem.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z nadpotliwością w obrębie pach, jest stosowanie farmakologicznych środków czy kosmetycznych blokerów wydzielania potu. Jednak za nim po nie sięgniemy, spróbujmy zastosować łagodniejsze sposoby, które będą bardziej przyjazne dla naszej skóry. Zastosujmy przewiewne ubrania, wykonane z naturalnym tkanin, takich jak len czy bawełna. Postawmy na ubrania o luźnym kroju, które przepuszczają powietrze. Podczas aktywności fizycznej, zadbajmy o odpowiednią odzież, wykonaną ze specjalnych oddychających tkanin. Specjalistyczne ubrania na trening, odprowadzą pot na zewnątrz i będą chłodzić nasze ciało w trakcie treningu.

Chcąc walczyć z nadmiernym poceniem się na co dzień, zwłaszcza z plamami pod pachami, możemy sięgnąć po specjalne wkładki przeciwpotowe. Posiadają warstwę antybakteryjną, chroniąc naszą skórę przed przykrym zapachem. Zapewniają komfort na cały dzień. W przypadku zwiększonej potliwości, pomocne mogą okazać się kąpiele w letniej wodzie. Chcąc zapobiec nadmiernemu poceniu się, lepiej unikać długich kąpieli w ciepłej wodzie, a także korzystania z sauny. Chłodniejszy prysznic zahamuje pracę gruczołów potowych.

Chcąc walczyć z nadpotliwością, warto pamiętać o delikatnej, acz regularnej depilacji pach. Pomocne może być laserowe usunięcie owłosienia. Warto także zadbać o odpowiednią dietę, która powinna być bogata w owoce i warzywa. Najlepiej unikać takich produktów jak: cebula, czosnek, imbir, chili, kmin, pieprz czy cynamon. Są to przyprawy które wpływają na zwiększenie wydzielania potu i mogą potęgować przykry zapach. Dieta bogata w mięso także wzmaga intensywność pocenia się. Należy również pić co najmniej 2 litry napojów dziennie. Najlepiej, by była to woda niegazowana.

 

Zdrowie
Dlaczego warto jeść nasiona chia?

Nasiona chia w ostatnim czasie zdobywają coraz większą rzeszę fanów. Trudno się dziwić. Ich zdrowotne i odżywcze właściwości sprawiają, że uznawane są za jedno z najzdrowszych superfood.Lista powodów, dla których warto spożywać nasiona chia jest bardzo długa. Co mają w sobie te nasionka, że ich spożywanie jest tak korzystne dla …

Zdrowie
Ząbkowanie u dzieci

Przygotowanie do narodzin dziecka zajmuje bardzo dużo czasu. Należy skompletować całą wyprawkę, ale także zakupić wszelkie przedmioty, które będą pomocne przy codziennej pielęgnacji. Bardzo duże znaczenie ma jednak weryfikowanie tego, co nam się przydaje od tego, co jednak jest nam zbędne. Wiadomo, że z czasem mogą pojawić się przeróżnego rodzaju …

Zdrowie
Chory na dnę moczanową – to warto wiedzieć

Dna moczanowa często określana także jako artretyzm może objawiać się bólem stawów, obrzękami, a nawet gorączką czy dreszczami. Czym tak właściwie jest ta choroba? Artretyzm to nic innego jak odkładanie się złogów kwasu moczowego w stawach, więzadłach nerkach oraz ścięgnach. Chory dna dnę moczanową odczuwa nieprzyjemne objawy, które znacznie utrudniają …