Skuteczne domowe sposoby na zbicie temperatury

Zdrowie

Podwyższenie temperatury to naturalna reakcja obronna organizmu, która ma zlikwidować wirusy czy bakterie. O gorączce można mówić wówczas, gdy temperatura wynosi 38 stopni Celsjusza. Jakie są domowe sposoby na zbicie temperatury? Kiedy należy zdecydować się na wizytę u lekarza? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej. Zachęcamy do lektury.

Domowe sposoby na zbicie temperatury

Warto pamiętać, że domowe sposoby na obniżenie temperatury można zastosować nie tylko w przypadku gorączki. Jeśli temperatura jest podwyższona, domowe sposoby także okażą się skuteczne. Nie warto zwlekać z ich zastosowaniem, aby oszczędzić sobie cierpienia z powodu podwyższonej temperatury. Oto kilka skutecznych domowych sposobów, które okazują się bardzo pomocne w rozwiązaniu problemu:

  1. Zimne okłady – jest to jeden z najbardziej znanych i skutecznych sposobów. Czysty ręcznik należy zamoczyć w zimnej wodzie, a następnie odcisnąć jej nadmiar. Chłodny ręcznik trzeba przyłożyć na przykład na czoło. Taki chłodny okład przynosi szybką ulgę i pozwala zbić zbyt wysoką temperaturę. Warto pamiętać, że okład należy wymieniać co około 15 minut.
  2. Napary – to kolejny skuteczny i prosty domowy sposób na obniżenie temperatury. Zioła, które okazują się pomocne to przede wszystkim kwiat lipy, czarny bez. Dobrze sprawdza się także ciepła herbata z dodatkiem miodu oraz cytryny. Wspomniane środki wzbudzają potliwość, wykazują także działanie przeciwgorączkowe. Warto je zastosować, aby skutecznie zbić zbyt wysoką temperaturę ciała.
  3. Kąpiele – pozwalają się odprężyć i rozluźnić, a także skutecznie zbijają zbyt wysoką temperaturę. Woda przygotowana w wannie powinna mieć temperaturę o dwa stopnie niższą od temperatury ciała. Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, o której nie należy zapominać stosując ten domowy sposób. W wodzie należy zanurzać się powoli, aby organizm nie zwiększył przepływu krwi. Jeśli zanurzenie nastąpi zbyt szybko, temperatura nie spadnie, a może nawet wzrosnąć przez zwiększenie przepływu krwi.
  4. Mleko z miodem i czosnkiem – chociaż nie każdy lubi smak i zapach tego domowego lekarstwa, warto je wykorzystać, aby skutecznie obniżyć zbyt wysoką temperaturę. Czosnek oraz miód wykazują działanie przeciwbakteryjne, wpływają także pozytywnie na funkcjonowanie układu odpornościowego. Taki napój pomoże zbić temperaturę, a także szybciej powrócić do zdrowia. Mleko z miodem i czosnkiem warto stosować nie tylko leczniczo, ale również profilaktycznie.

Chociaż domowe środki są skuteczne, w domowej apteczce warto posiadać także leki z apteki. Dzięki temu w przypadku braku możliwości wykorzystania domowych środków, wciąż można zażyć odpowiedni lek i zbić gorączkę. Warto także pamiętać, że w niektórych przypadkach koniecznością okazuje się wizyta u lekarza. Kiedy należy zgłosić się do jego gabinetu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Wysoka temperatura – kiedy iść do lekarza?

Istnieje wiele domowych środków na zbicie temperatury, dostępne są także różne leki. Warto jednak pamiętać, że w określonych sytuacjach należy zgłosić się do lekarza. Należy to zrobić, jeśli wysoka temperatura utrzymuje się przez kilka dni i nie spada, pomimo stosowania leków. Do lekarza trzeba wybrać się także w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Mowa tutaj o zaburzeniach świadomości, dusznościach, zapaleniu spojówek ze światłowstrętem. Do lekarza trzeba wybrać się także w sytuacji gdy stolec jest odbarwiony, występują wymioty i odczuwane jest pieczenia podczas oddawania moczu. Tak należy postąpić w przypadku osób dorosłych. Warto pamiętać, że jeśli chodzi o gorączkę u dziecka poniżej trzeciego miesiąca życia, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.Także jeśli dziecko w wieku pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia ma temperaturę powyżej 38,5 stopni, wizyta u lekarza jest koniecznością.

Zdrowie
Dlaczego warto jeść nasiona chia?

Nasiona chia w ostatnim czasie zdobywają coraz większą rzeszę fanów. Trudno się dziwić. Ich zdrowotne i odżywcze właściwości sprawiają, że uznawane są za jedno z najzdrowszych superfood.Lista powodów, dla których warto spożywać nasiona chia jest bardzo długa. Co mają w sobie te nasionka, że ich spożywanie jest tak korzystne dla …

Zdrowie
Ząbkowanie u dzieci

Przygotowanie do narodzin dziecka zajmuje bardzo dużo czasu. Należy skompletować całą wyprawkę, ale także zakupić wszelkie przedmioty, które będą pomocne przy codziennej pielęgnacji. Bardzo duże znaczenie ma jednak weryfikowanie tego, co nam się przydaje od tego, co jednak jest nam zbędne. Wiadomo, że z czasem mogą pojawić się przeróżnego rodzaju …

Zdrowie
Chory na dnę moczanową – to warto wiedzieć

Dna moczanowa często określana także jako artretyzm może objawiać się bólem stawów, obrzękami, a nawet gorączką czy dreszczami. Czym tak właściwie jest ta choroba? Artretyzm to nic innego jak odkładanie się złogów kwasu moczowego w stawach, więzadłach nerkach oraz ścięgnach. Chory dna dnę moczanową odczuwa nieprzyjemne objawy, które znacznie utrudniają …